Cat No:EFM-0006
Description
Optically transparent elastic material used for visual flow models, transparent gaskets, and flexible enclosures requiring internal visibility.
| Material Category | Methacrylate Blend |
| Tensile Strength | 14.0 MPa |
| Elongation at Break | 1.6 |
| Hardness (Shore) | 80A |
| Tear Strength | 30 kN/m |
| Glass Transition (Tg) | 5°C |
| Viscosity (@25°C) | 1200 cps |
| Density | 1.14 g/cm³ |
| Water Absorption | 0.005 |
| Flexural Modulus | 65 MPa |
| Shrinkage Rate | 0.009 |
| Color Options | Optically Clear |
| Compression Set | 0.18 |
| Resilience | 0.45 |
| Izod Impact | Non-break |
| Melting Point | N/A |
| Storage Temp | 20-25°C |
| Curing Wavelength | 385/405nm |
| Layer Thickness | 0.05mm |
| Solubility | Insoluble |
| Abrasion Resistance | Good |
| Thermal Stability | 75°C |
| Odor Level | Low |
| Bio-compatibility | Medical Grade |
| Compatible Tech | SLA/DLP |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
Enter your E-mail and receive the latest news from us.