Cat No:EFM-0002
Description
Carbon-black integrated elastomer designed for anti-static components, flexible sensors, and electromagnetic interference (EMI) shielding applications.
| Material Category | Carbon-filled TPU |
| Tensile Strength | 12.5 MPa |
| Elongation at Break | 2.5 |
| Hardness (Shore) | 90A |
| Tear Strength | 45 kN/m |
| Glass Transition (Tg) | -20°C |
| Viscosity (@25°C) | N/A |
| Density | 1.25 g/cm³ |
| Water Absorption | 0.009 |
| Flexural Modulus | 40 MPa |
| Shrinkage Rate | 0.005 |
| Color Options | Black |
| Compression Set | 0.3 |
| Resilience | 0.35 |
| Izod Impact | 15 kJ/m² |
| Melting Point | 210°C |
| Storage Temp | 15-25°C |
| Curing Wavelength | N/A |
| Layer Thickness | 0.2mm |
| Solubility | Insoluble |
| Abrasion Resistance | Moderate |
| Thermal Stability | 70°C |
| Odor Level | Low |
| Bio-compatibility | N/A |
| Compatible Tech | FDM/FFF |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
Enter your E-mail and receive the latest news from us.