Cat No:EFM-0004
Description
An advanced flexible filament with self-extinguishing properties, suitable for aerospace and automotive interior components requiring fire safety.
| Material Category | FR-TPU |
| Tensile Strength | 28.0 MPa |
| Elongation at Break | 4 |
| Hardness (Shore) | 95A |
| Tear Strength | 90 kN/m |
| Glass Transition (Tg) | -25°C |
| Viscosity (@25°C) | N/A |
| Density | 1.30 g/cm³ |
| Water Absorption | 0.004 |
| Flexural Modulus | 85 MPa |
| Shrinkage Rate | 0.004 |
| Color Options | White/Grey |
| Compression Set | 0.25 |
| Resilience | 0.4 |
| Izod Impact | Non-break |
| Melting Point | 220°C |
| Storage Temp | 20-30°C |
| Curing Wavelength | N/A |
| Layer Thickness | 0.2mm |
| Solubility | Insoluble |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Thermal Stability | 120°C |
| Odor Level | Low |
| Bio-compatibility | UL-94 V0 |
| Compatible Tech | FDM/FFF |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
Enter your E-mail and receive the latest news from us.