Cat No:EFM-0003
Description
This resin is engineered for high energy return and repeated compression, ideal for athletic footwear midsoles and industrial shock absorbers.
| Material Category | UV-Curable Polymer |
| Tensile Strength | 22.0 MPa |
| Elongation at Break | 2.8 |
| Hardness (Shore) | 70A |
| Tear Strength | 55 kN/m |
| Glass Transition (Tg) | -10°C |
| Viscosity (@25°C) | 950 cps |
| Density | 1.10 g/cm³ |
| Water Absorption | 0.007 |
| Flexural Modulus | 45 MPa |
| Shrinkage Rate | 0.011 |
| Color Options | Clear/Amber |
| Compression Set | 0.12 |
| Resilience | 0.65 |
| Izod Impact | Non-break |
| Melting Point | N/A |
| Storage Temp | 18-28°C |
| Curing Wavelength | 405nm |
| Layer Thickness | 0.05mm |
| Solubility | Insoluble |
| Abrasion Resistance | Good |
| Thermal Stability | 95°C |
| Odor Level | Low |
| Bio-compatibility | General |
| Compatible Tech | LCD/DLP |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
Enter your E-mail and receive the latest news from us.