Cat No:EFM-0007
Description
Hydrolysis-resistant industrial filament designed for underwater applications and environments with high humidity or chemical exposure.
| Material Category | Polyether-based TPU |
| Tensile Strength | 35.0 MPa |
| Elongation at Break | 5.5 |
| Hardness (Shore) | 95A |
| Tear Strength | 110 kN/m |
| Glass Transition (Tg) | -30°C |
| Viscosity (@25°C) | N/A |
| Density | 1.18 g/cm³ |
| Water Absorption | 0.003 |
| Flexural Modulus | 100 MPa |
| Shrinkage Rate | 0.003 |
| Color Options | Blue/Natural |
| Compression Set | 0.2 |
| Resilience | 0.5 |
| Izod Impact | Non-break |
| Melting Point | 225°C |
| Storage Temp | Room Temp |
| Curing Wavelength | N/A |
| Layer Thickness | 0.15mm |
| Solubility | Insoluble |
| Abrasion Resistance | Superior |
| Thermal Stability | 110°C |
| Odor Level | Low |
| Bio-compatibility | Chemical Res. |
| Compatible Tech | FDM/FFF |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
Enter your E-mail and receive the latest news from us.