Cat No:EFM-0009
Description
A high-performance co-polyester with superior chemical and UV resistance, designed for outdoor flexible components and automotive under-the-hood seals.
| Material Category | Thermoplastic Co-polyester |
| Tensile Strength | 32.0 MPa |
| Elongation at Break | 4.2 |
| Hardness (Shore) | 45D |
| Tear Strength | 110 kN/m |
| Glass Transition (Tg) | -30°C |
| Viscosity (@25°C) | N/A |
| Density | 1.18 g/cm³ |
| Water Absorption | 0.003 |
| Flexural Modulus | 150 MPa |
| Shrinkage Rate | 0.005 |
| Color Options | Natural/Black |
| Compression Set | 0.2 |
| Resilience | 0.55 |
| Izod Impact | Non-break |
| Melting Point | 210°C |
| Storage Temp | 15-25°C |
| Curing Wavelength | N/A |
| Layer Thickness | 0.15-0.25mm |
| Solubility | Insoluble |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Thermal Stability | 130°C |
| Odor Level | Odorless |
| Bio-compatibility | Chemical Resistant |
| Compatible Tech | FDM/FFF |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
Enter your E-mail and receive the latest news from us.