Cat No:TPO-0003
Description
Polyether ether ketone is one of the best-performing plastics ever made. PEEK has excellent mechanical, thermal, and chemical resistance, making it the material of choice in some of the most demanding applications.
| Feature | High-Performance Materials Prominent All-Round Properties |
| Density (g/cm³) | ~1.30 |
| Filament Diameter | 1.75 / 2.85 mm |
| Diameter Tolerance | ±0.02 mm |
| Glass Transition Temp (Tg) | ~143°C |
| Melting Temp (Tm) | ~343°C |
| Recommended Nozzle Temp | 380–420°C |
| Bed Temperature | 120–160°C |
| Heat Deflection Temp (HDT) | ~160–170°C |
| Tensile Strength (MPa) | 90–100 |
| Young's Modulus (GPa) | 3.6–4.0 |
| Elongation at Break (%) | 20–40 |
| Flexural Strength (MPa) | ~140–170 |
| Impact Strength (Izod) | Medium–High |
| Biocompatibility | Excellent |
| Cytotoxicity (ISO 10993) | Pass (medical grade) |
| Biodegradability | No |
| Printing Speed | Slow |
| Warping Tendency | High |
| Enclosure Required | Required |
| Typical Grade | Medical / Implantable |
| Load-bearing orthopedic implants Spinal cages and cranial implants High-end biomedical and dental devices |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
Enter your E-mail and receive the latest news from us.