Cat No:NBDM-0004
| Appearance | White |
| Major Chemical Constituents | Polylactic acid (PLA) |
| Theoretical Density | 1.24 g/cm3 |
| Tensile Strength | 63.95 MPa |
| Elongation at Break | 4.17% |
| Flexural Strength | 101.2 MPa |
| Flexural Modulus | 3085.87 MPa |
| Heat Deflection Temperature | 50-60°C |
| Printing Temperature | 210-230°C |
| Melt Flow Index | 3.5-4.5 g/10min |
| Storage | Store in a cool, dark, sterile, and moisture-free environment. |
| High-speed printing, smooth surface |
| It is used for prototyping and design, creating architectural structural models, making auxiliary production tools, and in artistic/sculptural applications. |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
Enter your E-mail and receive the latest news from us.