Cat No:NBDM-0003
| Appearance | White |
| Major Chemical Constituents | Polylactic acid (PLA) |
| Theoretical Density | 1.23 g/cm3 |
| Tensile Strength | 53.34 MPa |
| Elongation at Break | 4.11% |
| Flexural Strength | 81.16 MPa |
| Flexural Modulus | 2888.22 MPa |
| Heat Deflection Temperature | 53°C |
| Printing Temperature | 210-230°C |
| Melt Flow Index | 5 g/10min |
| Storage | Store in a cool, dark, sterile, and moisture-free environment. |
| High-speed printing, smooth surface |
| It is used for prototyping and design, creating architectural structural models, making production tooling, and in art and sculpture applications. |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |
Eata 3DPrint: Your innovation partner for advanced 3D printing solutions, delivering cutting-edge services and materials to transform industries and drive progress.
Enter your E-mail and receive the latest news from us.