| Chemical Formula | Li4Ti5O12@C |
| Appearance | Dark Grey Powder |
| D50 Particle Size | 1 - 3 μm |
| Tap Density | ≥ 1.2 g/cm³ |
| BET Surface Area | 5.0 - 15 m²/g |
| 1st Discharge Capacity | ≥ 160 mAh/g |
| 1st Coulombic Efficiency | ≥ 96% |
| Carbon Content | 2 - 5 wt% |
| Active Metal Content | Ti: ~50% |
| Ash Content | ≤ 0.15% |
| Moisture Content | ≤ 0.10% |
| pH Value | 9.0 - 11.0 |
| Iron (Fe) Impurity | ≤ 25 ppm |
| True Density | 3.4 - 3.5 g/cm³ |
| Compaction Density | ≥ 2.1 g/cm³ |
| Crystal Structure | Spinel |
| Surface Coating | Carbon |
| Magnetic Impurities | ≤ 30 ppb |
| Electronic Conductivity | ~10⁻² S/cm |
| Voltage Range | 1.0 - 2.5 V |
| Purity | ≥ 99.8% |
| Primary Application | High-rate power cells |
| Thermal Stability | Very High |
| Cycle Life | ≥ 5000 cycles |
Eata Battery is the single source for every high-performance material in next-gen batteries—from cathode powders to current collectors, catalysts to membranes. We de-risk your supply chain so you can scale faster.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |