| Chemical Formula | CNF |
| Appearance | Black Powder |
| D50 Particle Size | Dia: 100-200 nm |
| Tap Density | ≥ 0.08 g/cm³ |
| BET Surface Area | 50 - 150 m²/g |
| 1st Discharge Capacity | ≥ 300 mAh/g |
| 1st Coulombic Efficiency | ≥ 80% |
| Carbon Content | ≥ 98% |
| Active Metal Content | N/A |
| Ash Content | ≤ 1.0% |
| Moisture Content | ≤ 0.50% |
| pH Value | 6.0 - 8.0 |
| Iron (Fe) Impurity | ≤ 120 ppm |
| True Density | 1.8 - 2.0 g/cm³ |
| Compaction Density | N/A |
| Crystal Structure | Vapor-grown |
| Surface Coating | None |
| Magnetic Impurities | ≤ 100 ppb |
| Electronic Conductivity | ~10⁴ S/cm |
| Voltage Range | 0.01 - 2.5 V |
| Purity | ≥ 98.5% |
| Primary Application | Conductive Additive |
| Thermal Stability | Excellent |
| Cycle Life | ≥ 1200 cycles |
Eata Battery is the single source for every high-performance material in next-gen batteries—from cathode powders to current collectors, catalysts to membranes. We de-risk your supply chain so you can scale faster.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |