| Chemical Formula | LiFe0.5Mn0.5PO4 |
| Appearance | Grey/Black Powder |
| Molecular Weight | 157.31 g/mol |
| D50 Particle Size | 1 - 4 μm |
| Tap Density | ≥ 1.1 g/cm³ |
| BET Surface Area | 12 - 18 m²/g |
| 1st Discharge Capacity | ≥ 150 mAh/g |
| 1st Coulombic Efficiency | ≥ 93% |
| pH Value | 8.5 - 10.5 |
| Moisture Content | ≤ 0.08% |
| Magnetic Impurities | ≤ 50 ppb |
| Li/Na Content | 4.3 - 4.6% |
| Ni Content | N/A |
| Mn Content | 16 - 18% |
| Co Content | N/A |
| Transition Metals | Fe/Mn Phosphate |
| Crystal Structure | Olivine Structure |
| Compaction Density | ≥ 2.4 g/cm³ |
| Storage Conditions | Sealed, moisture-free |
| Conductivity | ~10⁻⁹ S/cm |
| Voltage Range | 2.5 - 4.2 V |
| Purity | ≥ 99.5% |
| Primary Application | High-energy LFP-type |
| Thermal Stability | Excellent |
| Cycle Life | > 2000 cycles |
Eata Battery is the single source for every high-performance material in next-gen batteries—from cathode powders to current collectors, catalysts to membranes. We de-risk your supply chain so you can scale faster.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |