| Chemical Formula | Na2Fe[Fe(CN)6] |
| Appearance | Blue Powder |
| Molecular Weight | 291.8 g/mol |
| D50 Particle Size | 1 - 3 μm |
| Tap Density | ≥ 0.7 g/cm³ |
| BET Surface Area | 25 - 45 m²/g |
| 1st Discharge Capacity | ≥ 150 mAh/g |
| 1st Coulombic Efficiency | ≥ 92% |
| pH Value | 6.5 - 8.0 |
| Moisture Content | ≤ 0.80% |
| Magnetic Impurities | ≤ 50 ppb |
| Li/Na Content | 14 - 16% (Na) |
| Ni Content | N/A |
| Mn Content | N/A |
| Co Content | N/A |
| Transition Metals | Fe (Ferrocyanide) |
| Crystal Structure | Face-centered cubic |
| Compaction Density | ≥ 1.6 g/cm³ |
| Storage Conditions | Vacuum, room temp |
| Conductivity | ~10⁻⁶ S/cm |
| Voltage Range | 2.0 - 4.0 V |
| Purity | ≥ 99.0% |
| Primary Application | Low-cost Na-ion storage |
| Thermal Stability | High |
| Cycle Life | > 1000 cycles |
Eata Battery is the single source for every high-performance material in next-gen batteries—from cathode powders to current collectors, catalysts to membranes. We de-risk your supply chain so you can scale faster.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |