| Chemical Formula | C |
| Appearance | Black Powder |
| D50 Particle Size | 8 - 12 μm |
| Tap Density | ≥ 0.8 g/cm³ |
| BET Surface Area | 2.0 - 5.0 m²/g |
| 1st Discharge Capacity | ≥ 250 mAh/g |
| 1st Coulombic Efficiency | ≥ 85% |
| Carbon Content | ≥ 98.5% |
| Active Metal Content | N/A |
| Ash Content | ≤ 0.30% |
| Moisture Content | ≤ 0.20% |
| pH Value | 6.5 - 8.5 |
| Iron (Fe) Impurity | ≤ 80 ppm |
| True Density | 1.8 - 2.0 g/cm³ |
| Compaction Density | ≥ 1.1 g/cm³ |
| Magnetic Impurities | ≤ 150 ppb |
| Electronic Conductivity | ~10⁻¹ S/cm |
| Voltage Range | 0.01 - 2.0 V |
| Purity | ≥ 99.0% |
| Primary Application | Fast-charge LIB/SIB |
| Thermal Stability | High |
| Cycle Life | ≥ 1000 cycles |
| d002 Spacing | 0.34-0.35 nm |
| Graphitization Degree | Moderate |
Eata Battery is the single source for every high-performance material in next-gen batteries—from cathode powders to current collectors, catalysts to membranes. We de-risk your supply chain so you can scale faster.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |