| Chemical Formula | S/C Composite |
| Appearance | Black Powder |
| Molecular Weight | N/A (Mix) |
| D50 Particle Size | 5 - 15 μm |
| Tap Density | ≥ 0.4 g/cm³ |
| BET Surface Area | 100 - 500 m²/g |
| 1st Discharge Capacity | ≥ 1000 mAh/g |
| 1st Coulombic Efficiency | ≥ 80% |
| pH Value | 6.0 - 8.0 |
| Moisture Content | ≤ 0.20% |
| Magnetic Impurities | ≤ 100 ppb |
| Li/Na Content | N/A |
| Ni Content | N/A |
| Mn Content | N/A |
| Co Content | N/A |
| Transition Metals | S: 60-75 wt% |
| Crystal Structure | Amorphous/Carbon |
| Compaction Density | ≥ 1.2 g/cm³ |
| Storage Conditions | Cold, sealed |
| Conductivity | ~10⁻¹ S/cm |
| Voltage Range | 1.5 - 2.8 V |
| Purity | ≥ 99.0% |
| Primary Application | Lithium-Sulfur (Li-S) |
| Thermal Stability | Low |
| Cycle Life | > 100 cycles |
Eata Battery is the single source for every high-performance material in next-gen batteries—from cathode powders to current collectors, catalysts to membranes. We de-risk your supply chain so you can scale faster.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |