| Chemical Formula | TiSi2 |
| Appearance | Grey Powder |
| D50 Particle Size | 2 - 5 μm |
| Tap Density | ≥ 1.5 g/cm³ |
| BET Surface Area | 5.0 - 10 m²/g |
| 1st Discharge Capacity | ≥ 400 mAh/g |
| 1st Coulombic Efficiency | ≥ 85% |
| Carbon Content | N/A |
| Active Metal Content | Si: ~54% |
| Ash Content | ≤ 0.15% |
| Moisture Content | ≤ 0.10% |
| pH Value | 7.0 - 9.0 |
| Iron (Fe) Impurity | ≤ 60 ppm |
| True Density | 4.0 - 4.1 g/cm³ |
| Compaction Density | ≥ 2.2 g/cm³ |
| Crystal Structure | Orthorhombic |
| Surface Coating | None |
| Magnetic Impurities | ≤ 50 ppb |
| Electronic Conductivity | ~10⁵ S/cm |
| Voltage Range | 0.01 - 2.0 V |
| Purity | ≥ 99.0% |
| Primary Application | Conductive Si-Anode |
| Thermal Stability | Very High |
| Cycle Life | ≥ 600 cycles |
Eata Battery is the single source for every high-performance material in next-gen batteries—from cathode powders to current collectors, catalysts to membranes. We de-risk your supply chain so you can scale faster.
For Research or Industrial Raw Materials, Not For Personal Medical Use!
|
There is no product in your cart. |